www.eprace.edu.pl » ia64 » Przewidywania dotyczące procesorów opartych na IA-64 » Oprogramiowanie dedykowane dla IA-64

Oprogramiowanie dedykowane dla IA-64

Mimo tego wszystkiego większość sprzedawców systemów zamierza zaangażować się we wspieranie architektury IA-64 a nawet późniejsze przestawienie się z architektury RISC na IA-64. Do tej pory IBM, Sun, HP, oraz Compaq zapowiedzieli stworzenie swoich wersji UNIXa działających na platformie IA-64. Dodatkowo praktycznie gotowe jest już jądro systemu Linux mające działać na nowej platformie Intela. Także inni producenci systemów bacznie przyglądają się nowej technologii. Dotyczy to zarówno producentów systemów UNIXowych, jak i innych. Microsoft zapowiedział wypuszczenie Windowsa dla procesora Itanium, praktycznie tuż po premierze samego procesora. Bardzo podobnie ma się rzecz w przypadku systemu NetWare firmy Novell.

Co prawda nowy procesor Itanium jest dedykowany do zadań profesjonalnych, to Intel bardzo liczy na implementację najpopularniejszego obecnie w zadaniach domowych oraz biurowych systemu czyli Windows firmy Microsoft. System ten posiada bogaty zestaw oprogramowania, oraz jest bardzo rozpowszechniony, to stanowi jego niezaprzeczalne zalety. Intel stoi na stanowisku, iż architektura którą on zaprojektował pozwala na uruchamianie istniejących aplikacji typu IA-32 w nowym systemie Windows. Microsoft jednakże sygnalizuje, że większość, jeżeli nie wszystkie aplikacje napisane dla IA-32 będą wymagać jedynie rekompilowania aby skorzystać ze wszystkich cech IA-64. Tak więc jeśli ktoś chce się przesiąść z IA-32 na procesor Itanium to powinien liczyć się ze zmianą systemu oraz z potrzebą zakupienia nowych wersji aplikacji

Itanium pierwszy procesor IA-64 jest przez wiele korporacji postrzegany jako następny procesor w ich planach zmiany sprzętu. Zmiana istniejących komputerów na nowe z procesorem Itanium, jak zapewnia wiele niezależnych źródeł powinno znacznie zwiększyć moc sprzętu. Dodatkową zaletą jest to, iż zapowiada się iż produkt Intela będzie dosyć popularny, a co za tym idzie jego cena na pewno będzie znacznie niższa niż dzisiejsze superkomputery. Podobnie rzecz się ma z wszelkiego rodzaju serwisem, który będzie tańszy, oraz bardziej dostępny.



komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.