www.eprace.edu.pl » ia64 » Przewidywania dotyczące procesorów opartych na IA-64 » Porównanie Itanium z innymi procesorami

Porównanie Itanium z innymi procesorami

Co prawda jest jeszcze za wcześnie aby obiektywnie stwierdzić czy pierwszy procesor oparty na architekturze IA-64 będzie konkurencyjny dla innych procesorów na rynku w momencie pojawienia się go na rynku. Intel szacuje, że Itanium będzie więcej niż konkurencyjnym produktem w porównaniu z obecnymi architekturami RISC. Jest jednak jasne iż wybór alternatywnych architektur będzie większy.

Wśród innych znaczących producentów procesorów przeznaczonych dla serwerów oraz stacji roboczych warto zwrócić uwagę na IBM który zamierza znacząco zwiększyć moc swoich procesorów PowerPC, zmieniając materiał do wyrobu swoich chipów na miedź. Sun kontynuuje wzrost swojego udziału na rynku serwerów Unixowych swoją generacją procesorów UltraSPARC. Także Compaq nie poddaje się i zamierza wprowadzić na rynek nowy procesor Alpha EV7 (niemal w tym samym czasie co Intel Itanium). Procesor ten jest projektowany do pracy w częstotliwościach powyżej 1Ghz. Co ciekawsze Hewlett-Packard zamierza kontynuować ulepszanie swoich systemów opartych na procesorach PA-RISC dopóki procesory IA-64 całkowicie nie zdeklasują tych systemów. A warto zauważyć, że Hewlett-Packard jest współprojektantem architektury IA-64.



komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.